Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Jak przygotować się do pływania?

Pływanie to zdecydowanie jedna z trudniejszych dyscyplin w triathlonie, szczególnie jeśli nie do końca lubimy wodę lub gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami pogodowymi. Jednak aby dobrze radzić sobie w trakcie tego etapu wyścigu, wystarczy odpowiednio się do niego przygotować!

Ćwicz ręce

Podczas pływania najistotniejszymi, najbardziej potrzebnymi organami naszego ciała stają się ręce i plecy. Niezależnie od tego, jaki styl pływania wybierzemy, zawsze najintensywniej będą pracować nasze barki, ramiona oraz mięśnie na plecach. Dlatego w przygotowaniach do zawodów konieczne jest zwrócenie uwagi na budowanie siły w mięśniach rąk. Poza klasycznym treningiem pływackim, który oczywiście wyrabia te partie mięśniowe, warto też włączyć w swój plan treningowy ćwiczenie górnych partii ciała na siłowni. Dzięki wyciskaniu sztangi czy wiosłowaniu nasze plecy i barki stają się silniejsze i bardziej odporne na intensywny wysiłek fizyczny. Ważna będzie też regeneracja tych partii mięśniowych, a więc rolowanie czy masaże!

Dbaj o regularne treningi pływackie

Triathlonista planuje każdy swój tydzień treningowy według określonego cyklu. Regularne wizyty na basenie są zatem niezbędne do tego, by nabrać wprawy, przyzwyczaić się do wody, wypróbować różne techniki oraz nauczyć się zwiększania prędkości w wodzie. Dbaj więc o to, by na basenie pojawiać się w miarę możliwości jak najczęściej.

Naucz się pływać technicznie

Jeśli jesteś początkującym triathlonistą, to musisz nauczyć się poprawnej techniki pływania, by zyskać jak najwięcej na czasie. Dobrym rozwiązaniem na etapie przygotowywania się do zawodów jest konsultacja z profesjonalnym trenerem lub instruktorem pływania, który podpowie ci, jak wyćwiczyć ruchy, by pływać szybko przy minimalnej utracie energetycznej. Naprawdę warto to zrobić, bo już jedna taka lekcja może przynieść ogromną różnicę w rezultatach!

Pływanie w grupie

Ostatnią kwestią na drodze przygotowywania się do pływania w triathlonie jest trening grupowy. Pamiętajmy, że zawody odbywają się na otwartych akwenach wodnych, w których trudno o wydzielone tory i maksimum miejsca na swobodne poruszanie się dla każdego zawodnika. Na etapie przygotowań musisz poczuć, jak będzie wyglądał wyścig, jak pływa się przy dużym nagromadzeniu osób. Dzięki temu łatwiej będzie ci poradzić sobie w trakcie zawodów.

Pływanie to twoja pięta Achillesa? A może uważasz, że jesteś w tym niezły? Niezależnie od tego, jaka jest twoja odpowiedź, warto trochę popracować, by być jeszcze bardziej efektywnym!

Rate this post

1 Comment

Dodaj komentarz