Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Bezpieczne bieganie – ścięgno Achillesa

W czasie biegania nasze ciało jest narażone na liczne urazy i kontuzje. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z uprawiania tej aktywności fizycznej. Chcąc zminimalizować ryzyko urazów, musimy trenować rozsądnie, by nauczyć się odpowiedniej techniki biegu i zasad, którymi warto się kierować w celu zapewnienia sobie satysfakcjonujących i bezpiecznych treningów. W niniejszym wpisie skupiamy się na ścięgnie Achillesa.

Ścięgno Achillesa – najważniejsze informacje

Ścięgno Achillesa, czyli tak zwane ścięgno piętowe jest największym w ludzkim ciele i łączy mięsień brzuchaty z mięśniem płaszczkowatym. Charakteryzują się szeroką i płaską konstrukcją w części szczytowej, zwężającą się i grubiejącą ku dolnej części. Jego nazwa wywodzi się od mitycznego herosa i bohatera wojny trojańskiej Achillesa. Jest bardzo wytrzymałym ścięgnem, dzięki czemu przydaje się biegaczom i triathlonistom. Spore rozmiary i charakterystyczna budowa wpływa jednak nie tylko na jego wytrzymałość, lecz zwiększa podatność na uszkodzenia, które mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych schorzeń.

W skrajnych przypadkach może dojść do przerwania ścięgna Achillesa, co na długi czas jest w stanie wykluczyć nas z aktywności fizycznej. Możemy mieć też do czynienia z przewlekłymi schorzeniami tego ścięgna, takimi jak stan zapalny czy zwyrodnienie. Najczęstszą przyczyną urazów i schorzeń ścięgna Achillesa jest niedokrwienie, które może być skutkiem nieodpowiedniej techniki biegu, prowadzącej do nadmiernych obciążeń ścięgna. Dlatego właśnie należy poświęcić sporo uwagi na wypracowanie techniki biegu, dzięki której będziemy w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla naszego zdrowia urazów.

Uszkodzone ścięgno Achillesa – co dalej?

Każdy, kto boryka się z dolegliwościami bólowymi w obrębie ścięgna Achillesa, powinien odpuścić i na jakiś czas zrezygnować z treningów. Zdajemy sobie sprawę, że dla każdego sportowca osiąganie postępów ma ogromne znaczenie i że żaden z nich nie lubi stagnacji, jednak zdrowie jest najważniejsze. Przegapienie sygnałów ze strony organizmu może prowadzić do wielu groźnych konsekwencji, w wyniku których będziemy musieli i tak zrezygnować na długi okres ze swojej ulubionej dyscypliny sportowej. W przypadku dolegliwości bólowych ścięgna możemy mieć do czynienia ze stanem zapalnym lub zwyrodnieniem i każda próba aktywności wysiłku może kończyć się pogłębianiem bólu i poziomem uszkodzeń tkanki. Dodatkowe obciążenia w sytuacji uszkodzenia ścięgna mogą skutkować jego całkowitym zerwaniem, co jest znacznie trudniejsze do wyleczenia niż delikatne uszkodzenie.

W ustaleniu przyczyny problemów ze ścięgnem Achillesa pomoże nam specjalista, który po rozpoznaniu ustali odpowiednie sposób leczenia. W międzyczasie możesz wykonywać zimne układy bolesnego miejsca w celu złagodzenia stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. Owiń kostki lodu w wilgotny ręcznik i przyłóż do bolącego miejsca.

Lepszy stan ścięgna Achillesa – co robić?

  1. Zadbaj o odpowiednie wkładki do obuwia. Tego rodzaju akcesoria mogą mieć zbawienne dla naszego zdrowia właściwości i zalecane są przede wszystkim osobom, które borykają się z nieprawidłową biomechaniką stopy. Jeśli borykasz się na przykład z płaskostopiem lub innym problemem dotyczącym stopy, zainwestuj w profesjonalne wkładki.
  2. Rozgrzewaj się przed każdym treningiem. Każdy profesjonalny sportowiec podkreśla znaczenie przeprowadzania rozgrzewki przed treningiem. Warto postawić na dynamiczne ćwiczenia, które zwiększą temperaturę mięśni i pozwolą ci przygotować je do intensywnego wysiłku. Podczas rozgrzewki zadbaj o odpowiednie ćwiczenia dedykowane ścięgnu Achillesa, szczególnie w przypadkach, gdy miałeś już kiedyś z nim jakieś problemy zdrowotne. Skup się na mięśniach łydek i ud.
  3. Rozciągaj się po każdym treningu. Rozciąganie po treningu jest równie ważne jak rozgrzewka przed nim. Wszystkie mięśnie rozciągamy w fazie napięcia, pamiętając o prawidłowej technice. Odpowiednio przeprowadzony stretching umożliwia szybszą regenerację organizmu.
  4. Pamiętaj o rolowaniu. Możesz do tego wykorzystać profesjonalne rolery lub skorzystać z domowych metod, które przynoszą równie dobre efekty, co specjalistyczne przyrządy ze sklepów sportowych. Jako domowy roler możemy z powodzeniem wykorzystać półtoralitrową butelkę wody o owalnych kształcę. W celu ochrony ścięgna Achillesa musimy skupić się przede wszystkim na rolowaniu nóg, pamiętając o tylnej części podudzia i tylnej części uda.
Rate this post

Dodaj komentarz