Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Co jest najtrudniejsze w triathlonie?

Triathloniści spotykają na swojej drodze wiele naturalnie występujących trudności. Jednak żadna z nich nie staje im na drodze do wymarzonego celu. Co jest najtrudniejsze w triathlonie?

Regeneracja, kiedy na nią czas?

Nie trzeba być specjalistą sportowcem, by wiedzieć, że triathlon wiąże się z częstymi, bardzo intensywnymi treningami, które trzeba odpowiednio zaplanować. Triathloniście nie wystarczy codzienny bieg, tak jak jest to w przypadku maratończyka. Triathlonista musi ćwiczyć się w każdej z trzech dyscyplin sportowych i nie trzeba dodawać, że dysponuje on taką samą ilością czasu, jak każdy inny trenujący. W każdym tygodniu w roku, czy to w zimie, czy wiosną, czy latem musi on połączyć treningi pływackie, rowerowe oraz biegowe i to z uwzględnieniem wzmacniania wytrzymałości, a zatem zwiększania prędkości i dystansów. Czy jest więc czas na regenerację? Regeneracja jest niewątpliwie jedną z najtrudniejszych kwestii w triathlonie. Ćwiczący nie mogą jej zaniedbywać, bo tak intensywne treningi z ogromną częstotliwością ich wykonywania mogłyby doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Dlatego po każdym treningu czeka ich sesja z rozciąganiem mięśni, rolowaniem ich oraz masażem. Ważne jest również, by odpowiednio zaplanować sobie dzień wolny od wszelakiego wysiłku, który jest niezbędny przy prawidłowej regeneracji organizmu.

Pokonać dystanse…

Nie jest tajemnicą, że bez wyrobienia dobrej kondycji, nie mamy szans na ukończenie zawodów triathlonowych. Dlatego niezwykle trudne w triathlonie są dystanse, które mamy do pokonania. Nasza wytrzymałość będzie walczyć z nami na każdym kolejnym kilometrze, niejednokrotnie opadniemy z sił i zechcemy zrezygnować. Samozaparcia starcza naprawdę nielicznym. Dystanse triathlonowe są naprawdę spore i trzeba o tym pamiętać przy wyborze zawodów. W Polsce organizowane są również te na niewielkich odległościach i to od nich warto zacząć swoją przygodę z triathlonem.

Tri-, a może dithlonista?

To naturalne, że triathlon składa się z trzech dyscyplin, niejednokrotnie jednak biorą w nich udział osoby, które na przykład są dobrymi biegaczami i kolarzami, ale nie do końca dobrze radzą sobie w szybkim pływaniu. Sprawą niezwykle trudną w triathlonie jest pogodzenie umiejętności do trzech różnych dyscyplin sportowych. Jeśli na którymkolwiek z etapów triathlonu radzisz sobie nieco gorzej, to warto dodatkowo trenować go w taki sposób, by zyskać technikę i efektywność.

Triathlon to ogromny wysiłek nawet dla tych, którzy uwielbiają sport. Trudności są tutaj na porządku dziennym i trzeba znaleźć metody na to, by je pokonywać. Jednak z każdym kolejnym treningiem i startem w zawodach będzie na pewno łatwiej!

Rate this post

Dodaj komentarz