Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Co trzeba wiedzieć o triathlonie?

Triathlon to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa, która zdobywa coraz większe rzesze fanów. Trzeba jednak przyznać, że wiemy o niej wciąż niewiele, dlatego niezależnie od tego, czy już trenujemy, czy też dopiero przymierzamy się do rozpoczęcia swojej przygody z tym rodzajem sportu, warto uzupełnić swoją wiedzę o kilka podstawowych faktów. Co trzeba wiedzieć o triathlonie?

Historia w pigułce

Historia triathlonu jest krótka, bo po raz pierwszy rozegrano go w 1974 roku w San Diego. Dystans wynosił wtedy około dwudziestu kilometrów, w tym 500m pływania, ponad 8km jazdy na rowerze i prawie 10km biegu. Dyscyplina do Polski trafiła dziesięć lat po światowym debiucie – w 1984 roku, a powitaliśmy ją w Poznaniu, gdzie zorganizowano pierwsze polskie zawody w triathlonie. W 2000 roku triathlon został zatwierdzony jako dyscyplina olimpijska i podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney mogliśmy poznać pierwszych mistrzów świata w triathlonie. Do dziś jednak poza Olimpiadami w triathlonie mogą ścigać się również amatorzy, którzy mogą zapisać się na różnego typu zawody triathlonowe. Jakie?

Zawody triathlonowe, które warto znać

Z pewnością każdy, kto choć trochę interesował się przygotowaniami do triathlonu rozpoznaje nazwę Ironman. Ironman to światowej sławy zawody w triathlonie, a dokładniej Puchar Świata w tej dyscyplinie. Organizowane są na dwóch dystansach – 3,8km pływania, 180km jazdy rowerem i 42km biegu, a także na dystansie o połowę krótszym (Half-Iron). Na tym jednak nie kończy się świat triathlonowych zawodów! Jeśli marzy ci się twój własny, amatorski start, to możesz z powodzeniem odnaleźć zawody organizowane w Polsce. Mamy tu między innymi Triathlon Kołobrzeg, Enea Challenge Poznań czy Triathlon Szczecin. Większość z nich odbywa się na dystansach olimpijskich (1,5km, 40km, 10km), ale imprezy są organizowane w taki sposób, że wystartować może każdy, nawet początkujący triathlonista, wystarczy, że odpowiednio dobierze pod siebie dystans.

Dystans – triathlonowe słowo klucz

Zarówno w triathlonie olimpijskim, jak i podczas Ironmana, czy każdych innych zawodów triathlonowych największe znaczenie ma dystans. To właśnie on wpływa na to, że aby ukończyć wyścig, potrzebujemy bardzo dobrej kondycji, wydolności, wytrzymałości i kondycji psychicznej. Warto wiedzieć, że triathlon nie ma jednego, konkretnego dystansu, bo zmienia się to w zależności od organizatora. Jedne dystanse obejmują większą ilość kilometrów jazdy na rowerze, inne skupiają się na biegu, jeszcze inne mocno akcentują pływanie. Wyróżniamy dystanse krótkie oraz długie. Krótkie mogą zaczynać się nawet od 0,5km pływania, 20km na rowerze i 5km biegu i od nich warto zacząć swoje starty w triathlonie. Istnieją też dystanse sprinterskie i supersprinterskie, przygotowywane dla tych, którzy chcą zmierzyć się z triathlonem, jednak nie należą do długodystansowców.

Triathlon – zasady gry

Niezależnie od tego, w jakich zawodach bierzemy udział, triathlon obejmuje trzy dyscypliny sportowe, a na wynik końcowy (czas ukończenia wyścigu) składa się zarówno czas pokonania dystansu danego odcinka trasy, jak i czas, który pożytkujemy na przykład na zmianę stroju czy środka transportu. Triathloniście nie wolno korzystać z pomocy ludzi spoza wyścigu, a jedynie z punktów medycznych czy żywnościowych, postawionych na trasie przez organizatora. Szereg zasad obejmuje również konkretne wyścigi i konkretne dyscypliny sportowe, dlatego zawsze przed przystąpieniem do zawodów, warto dokładnie zapoznać się z regulaminem organizatora.

Triathlon zdecydowanie nie należy do dyscyplin sportowych, której może spróbować każdy. Wymaga on odpowiedniego przygotowania, silnego organizmu, zdrowia fizycznego, a także bardzo dobrej kondycji. Jeśli masz wszystkie te cechy i marzysz o tym, by kiedyś zmierzyć się z Ironmanem, to warto wiedzieć, żeby zacząć od mniejszych zawodów i na każdym kroku podnosić swoją efektywność i wytrzymałość!

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz