Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Jak powstał triathlon?

triathlon historia

Pierwszy triathlon odbył się 25 września 1974 w San Diego. Wtedy zawodnicy musieli przepłynąć odcinek 457,2 m, pokonać na rowerze 8,047 km i przebiec 9,656 km. W naszym kraju triathlon pojawił się dziesięć lat później. Pierwszy raz rozegrano zawody w tej dyscyplinie 14 lipca 1984 roku. Uczestnicy musieli zmierzyć się na dystansach: 1,5 km pływania, 50 km jazdy na rowerze i 20 km biegu.

Triathlon na igrzyskach olimpijskich

Ta wszechstronna dyscyplina sportowa, rozgrywana od prawie pół wieku, weszła do programu igrzysk olimpijskich podczas XXVII Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 2000 roku w Sydney. Warto wiedzieć, że dystans olimpijski, czyli: 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu, funkcjonuje od lat 80. XX wieku, choć wtedy nie operowano jeszcze taką nazwą. Za pomysł akurat takich odległości w poszczególnych etapach triathlonu odpowiada Jim Curl.

International Triathlon Union

W 1990 roku powstała specjalna organizacja ITU, która do dziś jest organem o charakterze międzynarodowym. To właśnie za sprawą tej organizacji triathlon został wprowadzony jako jedna z dyscyplin igrzysk olimpijskich.

Rate this post

Dodaj komentarz