Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Jak trenować triathlon zimą?

W okresie jesienno-zimowym wielu triathlonistów zwalnia obroty po intensywnym sezonie. W tym okresie warto naładować akumulatory na kolejne ważne wyzwania, jednak powinniśmy pamiętać, by nie rezygnować całkowicie z aktywności fizycznej. Choć warunki atmosferyczne utrudniają nam wykonywanie treningów na świeżym powietrzu, istnieje szereg możliwości, które można wykorzystać w celu utrzymania formy.

Jak trenować triathlon zimą? Bieganie

Bieganie na bieżni

Jeżeli warunki pogodowe nie sprzyjają bieganiu na świeżym powietrzu, możesz wybrać się na siłownię i wykonać trening na bieżni. Przygotuj mięśnie do intensywniejszego wysiłku dziesięciominutową rozgrzewką. Następnie przystąp do właściwego treningu, czyli serii składających się z trzech minut szybkiego biegu i minuty biegu w spokojniejszym tempie. Dla podtrzymania formy warto uwzględnić pięć takich serii, jednak ich liczba może się różnić w zależności od naszych potrzeb oraz doświadczenia treningowego. Trwający pół godziny trening na pewno wystarczy, byśmy po okresie jesienno-zimowym nie musieli narzekać na regres.

Więcej o tego rodzaju aktywności możesz przeczytać w naszym artykule „Bieganie zimą – trening na bieżni”.

Zakładki

Zakładki to forma aktywności, którą każdy triathlonista musi uwzględnić w swoim planie treningowym. W sezonie zimowym również bez problemu można wykonać je w siłowni. Chcąc utrzymać nienaganną formę, wykonuj po cztery serie składające się z dziesięciu minut jazdy na rowerze i pięciu minut biegu. W ten sposób zapewnisz swoim mięśniom niezbędną dla triathlonistów pracę.

Jak trenować triathlon zimą? Pływanie

Sesje z pianką

Każdy triathlonista doskonale zna różnice między sesjami z pianką i bez. Chcąc korzystać z tej formy aktywności należy przede wszystkim pamiętać o tym, by dobrać odpowiednią pianką, dbając o właściwy rozmiar i konstrukcję, przekładającą się na nasz komfort ruchów w czasie pływania.

Otwarte nawroty

Naszą kolejną propozycją ćwiczeń dla tych, którzy chcą trenować triathlon zimą, są otwarte nawroty. Dzięki pływaniu ciągłemu możesz znacząco zwiększyć siłę. Tego rodzaju trening znakomicie imituje pływanie na wodach otwartych. W sezonie zimowym wypróbuj wariant 4x400m. W momencie dopływania do ściany wykonaj przewrót w przód bez dotykania i odpychania się od ściany.

Przeczytaj też „Przygotuj się na start – trening nóg w basenie”.

Jak trenować triathlon zimą? Rower

Trening na siłowni

Trening z obciążeniem może być efektywnym uzupełnienie treningu kolarskiego. Umięśnione i silne nogi to atrybut każdego triathlonisty, dlatego tworząc plan treningowy na sezon zimowy, warto w nim uwzględnić ćwiczenia fizyczne skupiające się na tej partii ciała. Na siłowni możesz korzystać z nowoczesnych maszyn lub wolnych ciężarów. Triathloniści powinni jednak unikać ćwiczeń izolujących małe grupy mięśniowe, ponieważ takie podejście świetnie sprawdza się w przypadku kulturystyki, a triathlon wymaga innego podejścia do aktywności fizycznej.

Sesje na trenażerze

W zimowym treningu triathlonisty z powodzeniem sprawdzi się również trenażer. Postaw na godzinny trening składający się z 30 minut intensywnej pracy i 30 minut spokojniejszej aktywności. Pamiętaj też o rozgrzewce.

Rate this post

Dodaj komentarz