Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Jaki rower do triathlonu?

Zdecydowanie najważniejszym sprzętem do triathlonu nawet dla początkującego zawodnika jest rower. Bez niego nie pokonasz najdłuższego odcinka triathlonowego dystansu, a jeśli będziesz jeździć na źle dobranych dwóch kółkach, prawdopodobnie Twoje wyniki nie będą tak dobre, jak mogłyby być. Zatem na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jaki rower do triathlonu będzie z nami najlepiej współpracował?

Triathlon – jaki rower wybrać?

Przy kompletowaniu wyposażenia triathlonista na pierwszym miejscu stawia właśnie rower. Dystans do przebycia jest naprawdę spory, dlatego rower powinien być do nas odpowiednio dopasowany. Czy jednak zawsze musi kosztować krocie? Na szczęście nie. Do wyboru masz dwie opcje: rower szosowy i rower triathlonowy. Rozstrzał cenowy? Od kilkuset złotych do… kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego tym bardziej warto skupić się na tym:

  • Na jakim etapie jesteś? Początkujący? Średniozaawansowany? A może zaawansowany?
  • Po jakiej nawierzchni jeździsz? Z reguły są to szosy.
  • Czy roweru będziesz używać tylko na treningach, czy również podczas zawodów?
  • Jakie dystanse będziesz pokonywać i jak dużo będziesz jeździć?

Odpowiedzi na te pytania są kluczowe, bo im większa intensywność treningów, im wyższy poziom zaawansowania i częstotliwość jazd, tym lepszy jakościowo rower będzie Ci potrzebny.

jaki rower wybrać

Jaki rower do triathlonu dla początkujących?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z triathlonem, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: nie musisz od razu wydawać na rower naprawdę ogromnych sum. W zupełności wystarczy Ci zwykły rower szosowy, którym będziesz mógł pokonywać spore dystanse z dużą prędkością. Aby odpowiednio go dobrać, wybierz się do profesjonalnego sklepu z rowerami. Nie bój się spytać o poradę, nie zdawaj się na przypadek, bo rower to bądź co bądź spory wydatek, dlatego warto dobrać go jak najlepiej!

Klasyczny rower szosowy do triathlonu ma dość wąskie opony oraz charakterystyczną kierownicę z zawiniętymi niczym rogi barana uchwytami na dłonie. Na takich rowerach jeździ wielu triathlonistów. Ty również możesz do nich dołączyć.

Rower triathlonowy dla zaawansowanych

Jeśli Twoja przygoda z triathlonem przerodzi się w wieloletnią relację na dobrych fundamentach, to na pewno zamarzysz o rowerze z wyższej półki. Tu do gry wchodzą specjalistyczne rowery triathlonowe, których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Czym taki rower różni się od klasycznej szosówki? Oczywiście nie tylko ceną. Przede wszystkim kątem nachylenia rury podsiodłowej, który sprawia, że zawodnik na rowerze triathlonowym przyjmuje bardziej nachyloną i aerodynamiczną pozycję. Do tego samego przyczynia się również kierownica triathlonowa, do której zawodnik musi nachylić się mocniej niż do tej w rowerze szosowym.

Rate this post

Dodaj komentarz