Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Jakie mięśnie pracują przy bieganiu?

mięśnie przy bieganiu

Bieganie jest jedną z najchętniej podejmowanych aktywności fizycznych, nie tylko ze względu na jej ogólną dostępność czy łatwość trenowania, ale także przez możliwość szybkiego zgubienia zbędnych kilogramów. Rzeczywiście podczas regularnych treningów biegowych łatwiej jest spalać tkankę tłuszczową. Warto jednak wiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Ta wiedza przyda się zarówno triathlonistom, jak i amatorom biegania!

Spalaj tłuszcz, rzeźb mięśnie

Tak powinno brzmieć motto biegania jako dyscypliny sportowej. Nie jest tajemnicą, że ludzie, którzy biegają, mogą zrzucić wiele kilogramów w bardzo szybkim czasie. Dzieje się tak dlatego, że bieganie jest jedną z tych form aktywności ruchowej, która zmusza do pracy większość grup mięśniowych w naszym organizmie. Podczas biegania pracują nie tylko nogi, ale też brzuch, plecy i ramiona. Nasz organizm ma wtedy możliwość jednocześnie spalać tkankę tłuszczową oraz rzeźbić mięśnie, które intensywnie pracują. Po kilku miesiącach efektywnych treningów biegowych spod zalegającej na ciele tkanki tłuszczowej zaczynają wyłaniać się zarysy wyrzeźbionych mięśni, co jest powodem do ogromnej dumy z wykonanej pracy. Które z mięśni możesz wypracować podczas biegania? Przejdźmy do konkretnego omówienia.

  • Mięsień dwugłowy uda, mięsień trójgłowy łydki i mięsień biodrowo-lędźwiowy – te trzy mięśnie znajdujące się na różnych długościach naszych dolnych kończyn najmocniej pracują w pierwszej fazie biegu, czyli fazie podporu. To właśnie dlatego biegacze mają mocno umięśnione nogi.
  • Mięsień prosty uda i mięśnie pośladkowe – te uruchamiają się w fazie lotu, czyli przed lądowaniem stopy na podłożu.
  • Mięśnie brzucha (skosy, prosty i międzyżebrowe) – w trakcie biegania pracują nie tylko nogi, ale również brzuch! Wystarczy spojrzeć na maratończyków czy zawodowych biegaczy – wszyscy mają wyrzeźbione brzuchy. Ciało wprawione w ruch wahadłowy podczas biegania zaczyna uruchamiać kolejne partie mięśni, w tym również mięśnie brzucha.
  • Mięśnie ramion – nietrudno zauważyć, że przy bieganiu naturalnie zaczynają się też ruszać nasze ręce, które wspomagają prędkość. Lekko ugięte w łokciach, rozluźnione, a jednak mocno pracujące ręce przy regularnych treningach biegowych zaczynają odsłaniać wyraźnie zaznaczone mięśnie ramion.

Dlaczego warto wiedzieć, jakie mięśnie pracują przy bieganiu?

Skoro wiemy już, które mięśnie pracują przy bieganiu, warto dowiedzieć się, jak wykorzystać ten fakt w praktyce, szczególnie pod kątem triathlonu. Przede wszystkim świadomość tego, jakie partie mięśniowe powinny pracować przy biegu, przekłada się na poprawną technikę biegania. Zdajemy sobie sprawę, że mięśnie ramion powinny włączyć się do ruchu, więc automatycznie układamy je we właściwy sposób, wzmacniając tym samym efektywność biegu. Po drugie możemy wzmacniać partie mięśniowe niezbędne przy bieganiu poprzez odpowiednie ćwiczenia, dzięki czemu w trakcie triathlonowych zawodów będziemy dysponować większą siłą i wytrzymałością tych mięśni. Warto więc w codzienny plan treningowy włączyć ćwiczenia wzmacniające mięśnie ud oraz mięśnie brzucha.

Triathlonista powinien odznaczać się nie tylko świetnym przygotowaniem fizycznym, ale także sporą wiedzą na temat układu ruchu człowieka. Taka wiedza może bardzo pozytywnie wpłynąć na efektywność i szybkość podczas zawodów, ale także na poprawnie wykonane, bezpieczne treningi.

Nie zapomnijmy również o odpowiednich butach do biegania, które najlepiej kupić w dobrych sklepach sprzedających obuwie np. 50style.pl klik

Rate this post

Dodaj komentarz