Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Jakie są dystanse w triathlonie?

dystanse w triathlonie

Triathlon jest jedną z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych, ponieważ uprawiający ją sportowcy muszą wykazać się wszechstronnością. Połączenie pływania, jazdy na rowerze i biegania wymaga sporych umiejętności i profesjonalnego przygotowania fizycznego. Triathlon odbywa się na różnych dystansach, o których co nieco opowiemy w tym tekście.

Super sprint

Najkrótszy dystans, z jakim możemy się zetknąć w triathlonie. W tym przypadku zawodnik musi przepłynąć odległość 0,6 km, przejechać na rowerze 15 km i pokonać 3 km biegiem. Często ten dystans wybierają ludzie, którzy nie mieli jeszcze styczności z triathlonem.

Sprint

Nieco „podkręcona” wersja super sprintu. Startujący musi przepłynąć wpław 0,75 km, pokonać rowerem odcinek 20 km, a na końcu zostaje mu przebiegnięcie 5 km.

Dystans olimpijski

Jak łatwo można się domyśleć po nazwie, właśnie z takimi dystansem muszą zmierzyć się uczestnicy igrzysk olimpijskich. Triathlon jako dyscyplina olimpijska zaistniał w 2000 roku podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2000 w Sydney. Dystans olimpijski to dwukrotność sprintu, co oznacza, że zawodnicy płyną 1,5 km, jadą na rowerze 40 km i biegną 10 km.

Dystans długi

Dystans długi to podwojony dystans olimpijski, czyli 3 km pływania, 80 km jazdy na rowerze i 20 km biegu.

Half-Ironman

Ten dystans wiąże się z pokonaniem 1,9 km wpław, przejechaniem na rowerze 90 km i przebiegnięciem 21 km.

Dystans długi (International Triathlon Union/ITU)

Tutaj mamy do czynienia z jednym z najdłuższych dystansów pływackich, który wynosi aż 4 km. Później zawodnik musi jechać rowerem 130 km, by na końcu biegiem przemierzyć odcinek 30 km.

Ironman

Dystans ten pokonują uczestnicy corocznych Mistrzostw Świata odbywających się na Hawajach. Każdy, kto chce został człowiekiem z żelaza musi przepłynąć 3,8 km. Kolejny etap to 180 km na rowerze, a na końcu bieg na dystansie maratońskim, czyli 42,195 km.

Ultraman Triathlon

Dystans, który również wywodzi się z Hawajów. To wyzwanie dla prawdziwych twardzieli. Ultraman Triathlon są trzydniowymi zawodami, w których łączny dystans do pokonania wynosi 515 km. Pierwszego dnia zawodnicy pokonują wpław 10 km, trasą wiodącą z Kailua Bay do Keauhou Bay. Następny etap to przejechanie rowerem 145 km, w terenie gdzie suma przewyższeń przekracza 1800 m. W drugim dniu uczestnicy zawodów muszą przejechać na rowerze 276 km, trasą rozpoczynającą się w Parku Narodowym Wulkanów, a kończącą się w wiosce Kohala Village Inn. Tutaj suma przewyższeń to ponad 1200 m. Trzeci dzień dla zawodników oznacza bieg przez 84 km, na trasie od Hawi do Old Kona Airport State Recreation Area.

3/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz