Współczesny rynek sportowego obuwia obfituje w szereg propozycji modeli dla biegaczy. Obecnie czołowi producenci prześcigają się w tworzeniu butów wyposażonych w zaawansowane technologicznie systemy, których zadaniem jest zapewnianie jak największego komfortu i bezpieczeństwa uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej. W niniejszym wpisie sprawdzamy jak na przestrzeni lat kształtował się rynek biegówek, od pierwszych modeli po projekty wyposażone w innowacyjne systemy amortyzacji oraz inne nowoczesne rozwiązania. Poznajmy najważniejsze daty w historii butów do biegania!
Rok 1985
Rodzina Fosterów zakłada w Anglii przedsiębiorstwo J.W. Foster and Sons Limited, tym samym kładąc fundamenty pod rozpoznawalną dziś na całym świecie marki Reebok. Współzałożycielem brytyjskiej firmy jest Joseph William Foster. Lekkoatleta w 1890 roku zaprojektował i wykonał pierwsze buty do biegania z kolcami na podeszwie.
Rok 1898
Powstaje Saucony Shoe (Kutztown, Pensylwania).
Rok 1906
Na rynku pojawia się nowy gracz w postaci przedsiębiorstwa Mizuno Brothers Ltd (Osaka). Za jej założęnie odpowiedzialni są bracia Mizuno (Rihachi i Rizo).
Własne przedsiębiorstwo zakłada William J. Riley, w wyniku czego światło dzienne ujrzeć może marka New Balance. W pierwszych latach działalności firma zajmuje się produkcją wkładek do butów, powstałych w oparciu o budowę kurzej łapki. Później poszerza swoje portfolio o buty ortopedyczne.
Rok 1914
Rynek butów do biegania poszerza się o nową firmę – Brooks z Fildalefii.
Rok 1924
Adolf i Rudolf Dasslerowie rozpoczynają działalność fabryki obuwia Gebrüder Dassler Schuhfabrik, dostarczającej buty utalentowanym lekkoatletom. W ten sposób tworzą fundamenty dwóch najważniejszych w kategorii sportowego obuwia brandów – adidas oraz Puma.
Rok 1936
Jessie Owens zdobywa cztery złote medale na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, korzystając z butów z fabryki Gebrüder Dassler Schuhfabrik.
Rok 1938
W ofercie debiutującej na rynku w 1906 roku marki New Balance pojawiają się pierwsze buty dla biegaczy. Model dostępny jest w różnych długościach i szerokościach.
Rok 1947
Na rynek wchodzi nowa marka z Francji – Salomon.
Rok 1948
Bracia Dasslerowie w wyniku rodzinnego konfliktu postanawiają rozdzielić działalność, tym samym zamykając Gebrüder Dassler Schuhfabrik. W ten sposób powstają dwie nowe spółki – Adidas AG i Puma AG.
Rok 1949
Powstaje Onitsuka Tiger. Firma zostaje założone w japońskim mieście Kobe, które jest szóstym pod względem wielkości miastem w Japonii. Onitsuka Tiger to „przodek” marki Asics.
Trzy paski zostają oficjalnie zarejestrowane jako znak firmy założonej przez Adolfa Dasslera marki adidas. Za legendarny dziś symbol niemiecka firma płaci dzisiejszą równowartość 1600 euro.
Rok 1958
J.W. Foster and Sons Limited przeradza się w markę Reebok za sprawą wnuków Josepha Williama Fostera, którzy łącza działalność dwóch przedsiębiorstw.
Rok 1964
Bill Bowerman i Phil Knight zakładają Blue Ribbon Sports, protoplastę marki Nike. Firma dystrybuuje obuwie powstałej w 1949 roku marki Onitsuka Tiger.
Rok 1967
Produkty Pumy zaczynają być sygnowane doskonale dziś znanym logo z sylwetką drapieżnego kota.
Rok 1971
Blue Ribbon Sports kupuje wykorzystywane po dziś dzień logo Nike w postaci Swoosha. Za ten zakup firma płaci 35 dolarów.
Rok 1974
Bill Bowerman opracowuje podeszwę waflową, która później ma być wykorzystywana w butach Nike. Do stworzenia nietuzinkowego rozwiązania posługuje się gofrownicą żony.
Rok 1975
W ofercie firmy Brooks pojawiają się buty do biegania z podeszwą środkową wykonaną z pianki EVA.
Rok 1977
Dochodzi do fuzji Onitsuka Tiger i GTO Sports Nets & Sportswear, dzięki czemu powstaje marki Asics.
Rok 1978
Na rynku pojawia się marka Nike, a Blue Robbon Sports kończy swoją działalność.
Rok 1979
W portfolio Nike pojawia się system Air, technologia usprawniająca amortyzację w butach do biegania. Rozwiązanie ma postać poduszki gazowej, czyli gazu zamkniętego w poliuretanowej powłoce.
Rok 1981
Rynek wzbogaca się o nowego producenta – Merrell.
Rok 1983
Nike wypuszcza Nike Pegasus.
Rok 1986
Asics po raz pierwszy prezentuje buty bazujące na technologii GEL, stanowiącej innowacyjny system amortyzacji w butach dla biegaczy.
Rok 1987
W sklepach pojawiają się pierwsze Air Max (model Air Max 1, będący dziełem Tinkera Hatfielda).
Rok 1990
Powstaje firma Skechers.
Rok 1993
Asics wypuszcza model Asics GEL-Kayano.
Rok 1994
Portfolio marki Brooks powiększa się o model Adrenaline, który spotyka się z pozytywnym odbiorem wśród biegaczy.
Rok 1996
Powstaje marka Under Armour.
Rok 1997
Chcąc dorównać konkurencji, marka Mizuno wypuszcza pierwsze buty z systemem amortyzacji Mizuno Wave.
Rok 2009
Na rynek wchodzi marka Altra.
Rok 2013
Na sklepowych półkach pojawiają się pierwsze buty adidas Boost. Model bazuje na zaawansowanej technologicznie piance, która ma niebywałą zdolność do absorbowania energii wstrząsów.