Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Triathlon – co powinieneś wiedzieć o badaniach antydopingowych?

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na sportowy charakter eventów dla biegaczy oraz triathlonów. Udział w wydarzeniach z tej kategorii, szczególnie tych największych, wiąże się z akceptacją regulaminu, w którym spory nacisk kładzie się na politykę antydopingową. Musimy pamiętać, że organizator zawsze ma możliwość dokonania kontroli dopingowej. Dlatego w niniejszym tekście przyjrzymy się bliżej badaniom antydopingowym, sprawdzimy jak je wykonać i przekonamy się, czy wynik testów może nas zaskoczyć, nawet jeśli nie przyjmowaliśmy świadomie żadnych środków dopingujących.

Jak wyglądają kontrole antydopingowe w Polsce?

Organizatorzy imprez klucz w kwestii przebiegu ewentualnej kontroli antydopingowej podają do wglądu uczestnikom już na jakiś czas przed dniem sportowego wydarzenia. Może się na przykład okazać, że organizator przebada tylko pierwszą trójkę mężczyzn lub kobiet, albo na przykład trzech losowo wybranych sportowców. Jednak bywają także przypadki, gdy klucz kontroli antydopingowej na danej imprezie stanowi pilnie strzeżoną do samego startu tajemnicą. Na niektórych eventach triathlonistów bada się na chwilę przed startem. Organizatorzy często też nawiązują współpracę z Komisją do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Choć skupiamy się przede wszystkim na triathlonie, za przykład weźmiemy cieszący się wyjątkową popularnością Festiwal Biegowy w Krynicy. Organizator tego eventu poinformował uczestników o tym, że przed rozpoczęciem biegu zostaną przeprowadzone badania antydopingowe. Należy wiedzieć, że możemy odmówić poddaniu się kontroli, jednak jest to równoznaczne z wykluczeniem z zawodów. Jeśli nie zgodzimy się na udział w badaniach antydopingowych, równie dobrze moglibyśmy się wcale nie pojawiać na danym wydarzeniu.

Badanie antydopingowe – jak to wygląda?e

W celu przeprowadzania kontroli antydopingowej przedmiotem badania jest najczęściej mocz sportowca. Badanie krwi lub paszport biologiczny to rozwiązania, z którymi możemy się spotkać jedynie na prestiżowych wydarzeniach o charakterze globalnym. Jeśli mamy do czynienia z kontrolą po zakończeniu imprezy, organizator poinformuje nas o tym niedługo po przekroczeniu przez nas linii mety. Wówczas zawodnik musi pozostać w pobliżu kontrolera. W takiej sytuacji nie możemy skorzystać z toalety, zanim nie poddamy się kontroli. Ponadto musimy odpowiednio nawodnić organizm, żeby swobodnie oddać dwie próbki moczu.

Nieświadomy doping – czego unikać?

Nawet jeśli skrót EPO jest ci obcy i nie zażywasz zabronionych środkiem, bowiem sportowy charakter jest dla ciebie fundamentem, wynik kontroli antydopingowej może cię negatywnie rozczarować. W nasz organizm mogą ingerować na przykład niektóre leki, które są w stanie uczynić z nas nieświadomego dopingowca. Chcąc pomóc uniknąć ci takich co najmniej kłopotliwych sytuacji, podpowiadamy czego unikać, aby nie stosować nieświadomego dopingu.

  • Jednym z zabronionych na wszelkiego rodzaju zawodach sportowych środkiem jest pseudoefedryna. Kilka dni przed udziałem w istotnej dla nas imprezie powinniśmy więc nie zażywać leków, w składzie których można znaleźć efedrynę.
  • Choć maści zazwyczaj mają korzystne dla organizmu właściwości, niektóre z nich mogą wywołać niekorzystny dla nas wynik badań antydopingowych. Tego rodzaju zaskoczenie w czasie kontroli antydopingowej możemy nas spotkać na przykład, gdy będziemy korzystać ze specyfików zawierających duże ilości sterydów, czyli na przykład maści na łysienie.
  • W świecie sportu przepisy dotyczące używania środków na duszności zostały nieco złagodzone na przestrzeni lat, jednak nadal powinniśmy być ostrożni, jeśli chodzi o wykorzystywanie leków przeciwastmatycznych. Pamiętajmy, że tego rodzaju lekarstwa musimy dawkować sobie zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Każdy sportowiec może przyjmować witaminy i minerały, bowiem nie znajdują się one na liście środków zakazanych i raczej nigdy na niej nie zagoszczą. Warto jednak zachować szczególną ostrożność w kwestii przyjmowania odżywek i suplementów od niesprawdzonych dostawców. Pod lupę należy wziąć między innymi środki importowanie z Chin, bowiem często nie posiadają one niezbędnych atestów i mogą być zanieczyszczone, przez co mocno szkodliwe dla naszego organizmu. Tego rodzaju specyfiki często zaburzają również wyniki badań antydopingowych, doprowadzając nas do niesłusznego wykluczenia z triathlonu.
Rate this post

Dodaj komentarz