Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Triathlon – dlaczego warto?

triathlon-dlaczego-warto

Jest niezwykle wymagający, zarówno kondycyjnie i fizycznie, jak i psychicznie. Ukończyć go na zawodach nie jest wcale łatwo, a trening każdego dnia może się okazać ogromnym wyzwaniem. Mimo wszelkich przeciwności w zawodach triathlonowych startuje coraz więcej sportowych zapaleńców. Triathlon – dlaczego warto?

Kondycja bez zastrzeżeń

Pierwszą i najważniejszą korzyścią płynącą z uprawiania triathlonu jest ponadprzeciętna kondycja. Podczas wielogodzinnych przygotowań spędzonych na intensywnym wysiłku fizycznym wzmacniasz swoją wydolność oddechową, krążeniową i mięśniową. Dzięki temu twój organizm będzie w stanie znieść bardzo wiele. Codzienne czynności nie sprawią ci żadnego problemu, nawet jeśli będą wymagały intensywnej pracy. Z żelazną kondycją łatwiej jest stawiać czoła każdemu wyzwaniu, jakie postawi przed tobą życie.

Sylwetka jak marzenie

Nie ma chyba sportu, który nie przynosi wizualnych efektów w postaci pięknie zbudowanej sylwetki. W przypadku triathlonu aspekt ten dodatkowo się wzmaga. Podczas uprawiania trzech dyscyplin z ogromną intensywnością, nie ma szans na to, żeby w naszym ciele odłożyła się tkanka tłuszczowa. Dzięki temu odsłaniają się i wyrabiają właściwie wszystkie mięśnie – mięśnie ramion, barków i pleców głównie w trakcie pływania, mięśnie ud, bioder i łydek podczas jazdy na rowerze i biegania oraz mięśnie brzucha, które najlepiej wyrabiają się przy bieganiu. Sylwetka staje się niezwykle proporcjonalna, a ciało zbite, jędrne i odmłodzone.

dlaczego triathlon

Współzawodnictwo na światowym poziomie

Triathlon to jedna z tych dyscyplin sportowych, którą z reguły trenuje się pod zawody. Żaden jednak osiedlowy bieg czy nawet maraton nie może równać się z tym, czego mogą dokonać triathloniści! Najwyższy poziom to oczywiście słynny Ironman czy Half IronMan, ale są również wyzwania triathlonowe organizowane na terenie naszego kraju, na przykład Enea Challenge Poznań. Samo uprawianie triathlonu jest powodem do dumy, a wzięcie udziału w fantastycznych zawodach na światowym poziomie samo w sobie może stanowić nieziemsko skuteczną motywację. Te zawody cieszą się renomą i są znane na całym świecie.

Zdrowie i wytrzymałość = długie życie

Aspekt kondycyjny oraz fizyczny są zaledwie składową sukcesu, jakim bez wątpienia możemy nazwać długie i zdrowe życie. Ludzie z całego świata nieustannie poszukują sposobu na długowieczność i mimo że przepisy są różne, łączy je jedno – aktywność fizyczna. Triathlon to jedna z najwspanialszych aktywności dla naszego zdrowia, ponieważ wzmacnia wydolność naszego serca i płuc. Dzięki temu jesteśmy w stanie ochronić się przed chorobami układu krążenia, które dopadają współcześnie ogromną część ludzkości. Uprawiając triathlon, musimy być wolni od niezdrowych nałogów, takich jak palenie czy picie, ponieważ mogą one niekorzystnie wpływać na wydolność organizmu. Taki zdrowy, wypełniony aktywnością fizyczną tryb życia fenomenalnie wpływa na nasze samopoczucie na co dzień, ale również procentuje w przyszłości długim i zdrowym życiem.

 

Silna psychika

W korzyściach z uprawiania triathlonu trudno nie wymienić wytrzymałości psychicznej. Ukończenie wyścigów, które z punktu widzenia przeciętnego człowieka są nadludzkim wysiłkiem, to ogromny zastrzyk motywacji dla naszego mózgu. Osoby żyjące aktywnie z reguły są bardziej pozytywne i potrafią cieszyć się z małych rzeczy, jednak triathlon to nie tylko euforia po ukończonym treningu, ale też wytrzymałość psychiczna, zdolność do pokonywania własnych granic możliwości. Wszystko to wypracowujemy ciężką pracą podczas wielogodzinnych treningów i startów w samotności. Jednak trudno zaprzeczyć faktom – triathlon znakomicie kształtuje charakter. A po pokonaniu Ironmana czy każdego innego wyścigu, łatwiej przyjdzie nam zmierzyć się z wyzwaniami codzienności.

Uprawianie triathlonu to trudne wyzwanie, okupione codzienną samodyscypliną, katorżniczym wysiłkiem fizycznym i pracą nad sobą. Jednak w ostatecznym rozrachunku z całą pewnością możemy stwierdzić: zdecydowanie warto!

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz