Triathlon - sport dla wytrwałych.
Shadow

Triathlon – jaki strój?

Triathlon jest wymagającą dyscypliną sportową nie tylko ze względu na wysiłek, jaki trzeba włożyć w celu pokonania trzech konkurencji. Trzy rodzaje aktywności fizycznej mogą wymagać różnych strojów, by podczas każdej z dyscyplin zawodnik mógł sobie zapewnić optymalny komfort oraz bezpieczeństwo. W dzisiejszym tekście podpowiadamy, co wziąć pod uwagę w czasie wybierania stroju do triathlonu.

Od czego zacząć?

Rynek odzieży sportowej oferuje bardzo szeroki wybór, więc największym problemem początkującego pasjonata triathlonu może być to, na jakie produkty się zdecydować. W pierwszym kroku należy przede wszystkim ustalić budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup stroju do triathlonu. Jeśli mamy ograniczone finanse, możemy zrobić wszystko po kosztach, wydając na przykład 200 zł na ubrania z oferty nieco mniej popularnych producentów. Jeżeli możemy pozwolić sobie na nieco droższe zakupy, to w sklepach znajdują się też zestawy, na które musimy wydać ponad 1000 zł. Różnice w cenach wynikają nie tylko z renomy poszczególnych marek, ale przede wszystkim z jakości zastosowanych przez nie materiałów. Podstawowe modele odzieży najczęściej wykonane są z lycry lub podobnych tworzyw. W przypadku droższych produktów stosuje się materiały techniczne, mikrowłókna lub zaawansowane technologicznie materiały o skonkretyzowanych właściwościach. Mogą to być na przykład tworzywa, które skutecznie zmniejszają opór w wodzie lub potrafią regulować temperaturę czy odbijać światło. Na sklepowych półkach znajdziemy również ubrania szybkoschnące, a nawet teflonowane.

Jaki strój wybrać?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z triathlonem śmiało mogą zdecydować się na zakup podstawowego stroju, a zakup odzieży wyposażonej w innowacyjne technologie mogą sobie odłożyć do czasu, aż nabiorą doświadczenia i odpowiednich umiejętności w tej niezwykle skomplikowanej dyscyplinie sportowej. Większość profesjonalnych sportowców uważa, że uprawiania danego sportu nie powinno się zaczynać od zakupu najdroższego stroju i sprzętu. Poza tym wysoka cena nie zawsze  przekłada się na trwałość produktu. Niektóre z unikalnych właściwości stroju mogą słabnąć z każdym kolejnym użytkowaniem.

Wybór stroju do triathlonu w zależności od dystansu

Mając określony budżet na strój do triathlonu możemy zacząć przeglądać oferty poszczególnych sklepów lub producentów odzieży. Kolejne ważne pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, brzmi: wybrać strój jednoczęściowy czy dwuczęściowy. Ten pierwszy bardzo dobrze sprawdza się na krótkich dystansach, do których wliczamy wszystkie te do dystansu olimpijskiego. Wtedy najlepiej zdecydować się na strój mocno przylegający do ciała. Strój powinien być pozbawiony wszelkiego rodzaju kieszonek i zbędnych dodatków. W pozostałych dystansach można korzystać zarówno ze stroju jednoczęściowego, jak i dwuczęściowego. Jednak tutaj możemy sobie pozwolić już na kieszonki, choć musimy pamiętać, by było one solidnie wykonane. Nigdy nie powinniśmy wybierać modeli, w których kieszonki mogą otwierać się w wodzie lub w wyniku podmuchu wiatru. Kieszonki mogą być bardzo przydatnym rozwiązaniem, o czym bez wątpienia wiedzą wszyscy ci, którzy mają już za sobą jakieś triathlonowe zmagania.

Każdy zawodnik, który chce spróbować swoich sił w triathlonie, musi pamiętać, że nawet najbardziej profesjonalny strój nie zapewni mu lepszych efektów w zawodach. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie, a strój może być tylko funkcjonalnym narzędziem w drodze o celu.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz